NEDEN SU İÇMELİYİZ?

İnsan vücudu yaşla azalmakla beraber %75-55 oranında sudan oluşur. Gün içerisinde terlemeyle,solunumla, idrarla su kaybederiz ve kaybettiğimiz bu suyu geri koymamız gerekir. Günlük ihtiyacımız olan suyu dışarıdan almadığımızda bu ihtiyaç vücut organlarımızda, eklemler arasında bulunan sudan karşılanır. Bu durum zamanla organ yetmezliğine, eklem ağrılarına dönüşebilir.

Güzel bir cilde sahip olmakta su içmekten geçiyor. Su yokluğunda ısı dengesini sağlayamayan derimiz zamanla esnekliğini kaybederek buruşabilir.

Sindirim sistemi rahatsızlığı olan kabızlık, bağırsak tembelliği gibi sorunların nedeni de yeterince su tüketmemek olabilir.

Karaciğerden toksin atımını hızlandıran su, bize zararlı olan kanser yapıcı maddeleri kendimizden uzaklaştırmamızı sağlar.

Unutkanlık, dikkat dağınıklığı, stres gibi durumlar yaşıyorsanız bunun da nedeni yeterince su içmemek olabilir.

Su en iyi metabolizma hızlandırıcıdır. Yeterli miktarda içildiğinde kan hacmini arttırarak vücut dokularına giden oksijen miktarını arttırır. Böylelikle yağ yakımı hızlanmış olur.

Ne kadar su içmeliyim sorusunun cevabına ise gün içerisinde aldığınız kalori başına 1-1.5 ml su olarak ulaşabilirsiniz.

Suyu önerilenden fazla tüketmekte böbreklere aşırı yüklenildiğinden zararlıdır. Bunun dışında böbrek yetmezliği, siroz, bacaklarda ödem gibi sorunlardan dolayı doktoru tarafından su kısıtlaması olan bireylerin doktorlarının tavsiye ettiği miktar kadar su içmesi gerekir.